Dezinfekce

Téma dezinfekce je teď aktuální. Rozhodně není dobré šířit paniku, ale je vhodné striktně dodržovat hygienické zásady a preventivní opatření, a to vše doprovázet ohleduplnosti k ostatním spoluobčanům.

 

Dezinfekce vs. sterilizace

Sterilizace je opatření, které usmrtí všechny přítomné mikroorganismy (patogenní i nepatogenní) včetně spor a virů. Dezinfekce zneškodňuje choroboplodné mikroorganismy, a tím přerušuje přenos nákazy k vnímavému jedinci. Existuje fyzikální (např. var, žehlení, UV záření) a chemická (dezinfekční prostředky) dezinfekce. Při použití chemických látek je nutné pro správný účinek dodržet předepsanou koncentraci a expoziční dobu.

 

V souvislosti se situaci, která se u nás vyskytuje musíme volit takové přípravky, které jsou virucidní to znamená, že zabíjejí viry.

 

Koronavirus je obalený virus – tyto viry jsou obecně náchylnější k zevnímu prostředí.  K jejich odstranění stačí přípravek s jakoukoliv virucidní aktivitou (neobalené viry jsou odolnější a je nutné použít silnější přípravky, existuji samozřejmě i výjimky). Na koronavirus je nejvhodnější dezinfekce na bázi alkoholu! Dezinfekci musíte aplikovat na SUCHÉ ruce! – pokud ji aplikujete na mokré, může dojít k naředění dezinfekční látky, a tím ke snížení účinnosti. Ruce by měly být vlhké cca 30 sekund. Přípravky, které mají na etiketě „zabíjí 99 % bakterií“ – nejsou vhodné – bývají označovány jako antibakteriální nebo hygienické gely -  jedná se o kosmetické výrobky, které nepodléhají laboratorním testům. Ve zdravotnictví se využívají biocidní gely, které jsou testovány v laboratořích.

 

Dezinfekcí si ošetřujte i svůj telefon či klávesnici na počítači. Viry přežívají na předmětech několik hodin, a tak je možné se nakazit i bez kontaktu s infikovaným jedincem (přenos sáhnutím infikovaných rukou do obličeje).

 

Ruce si vždy myjte před jakoukoliv kritickou aktivitou – před jídlem, po příchodu domů, po podání ruky. Pokud nemáte ruce umyté/vydezinfikované nikdy si nesahejte do obličeje (oči, ústa, nos).

 

Nejvhodnější varianta pro odstranění viru z rukou je umytí mýdlem, a to po dobu alespoň 30-40 s. Jak správně ruce mýt je zobrazeno na obrázku č. 1. Poté následuje řádné osušení a použití dezinfekční látky (v dostatečném množství po dobu cca 30 s).

 

Obrázek č. 1: Technika mytí rukou (zdroj. https://www.who.int)

 

how_to_handwash_lge

 

 

 

Doma máme dezinfekční gely celoročně. Proto mě šílenství kolem dezinfektantů minulo. Nicméně situaci není radno podceňovat, a proto jsem se vrhla na tvorbu dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu. Na internetu je dostupná celá řada receptů, nejčastěji se opakují suroviny jako je 96% etanol, peroxid vodíku, izopropylalkohol, sloužící pro dezinfekci. Tyto dezinfektanty jsou často doplněny zvlhčujícími činidly (proti vysoušení rukou) - aloe vera, glycerin nebo pentylen glykol. Já jsem si vybrala složení, které je uvedeno na oficiálním webu WHO (odkaz níže). Vytvořila jsem dvě varianty – tekutou a gelovou. Gelové konzistence jsem dosáhla přidáním natrosolu, ale je možné přidat i xantanovou gumu či jiné zahušťovadlo.

Dezinfekce by měla obsahovat alkohol v 70-85% koncentraci, někde je uváděna hodnota 60% účinnost je ovšem sporadická.

 

Recept na jednu z variant dle organizace WHO

https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf