Odličování - každovečerní rutina

Dlouho jsem sháněla účinný, ale také šetrný odličovač pro mou citlivou pokožku. Má pleť reaguje na většinu přípravků velice dobře. Ale teprve až po dvoutýdenním pravidelném používání, mohou posoudit, zda mi daný přípravek vyhovuje. Ve většina případů však dochází k vzniku vyrážky a trvá přibližně další dva týdny, než se pokožka dostane zpět do normálního stavu. Takže hledání ideálního přípravku je u mě metodou pokus-omyl (v mém případě spíše omyl-omyl).

 

Nedávno jsem narazila na zajímavý recept na dvoufázové odličovací sérum (zdroj nature-store), který jsem si poupravila k obrazu svému. Odličovač používám již měsíc a jsem spokojená jak já, tak i moje pokožka. Recept k tomuto malému zázraku naleznete na konci článku. Měsíčkové odličovací mléko, které jsem vyráběla před několika týdny, obsahovalo emulgátor lysolecitin. Bohužel i tento odličovač, který měl být určen na citlivou pokožku mi po dvou týdnech vyhovovat přestal.

 

Dvoufázové sérum, jak už název napovídá, se skládá z vodní a olejové složky. Molekuly vody a oleje nejsou propojeny žádným emulgátorem, a proto dochází k tvorbě dvou fází, které se nemísí. Emulgátor dokáže propojit vodu a olej, což se využívá při tvorbě krémových struktur. V přírodní kosmetice se jako emulgátory využívají látky přírodního původu (např. lanolin, včelí vosk), deriváty přírodních surovin (např. cetyl acohol), anebo látky syntetizované v laboratoři, které jsou schválené pro výrobu přírodní kosmetiky (např. Emulsense). V komerční kosmetice se využívají často emulgátory, které jsou ropného původu – PEGY nebo polysorbáty, a proto se jim raději vyhněte.

 

A jaká je má rutina v péči o pleť? I přesto, že téměř vůbec nepoužívám make-up ani jiná líčidla, každý večer pleť odličuji dvoufázovým odličovačem. Nanesu sérum na vodní bázi, následně par kapek olejového séra a vše vmasíruji do pokožky. Jelikož každým odličováním je narušena přirozená bariéra pokožky, ráno obličej neodličuji a používám pouze bylinné hydroláty. Podle potřeby nanesu denní sérum. Každých 7-10 dní používám vyživující pleťovou masku. Tím má starost o pleť končí. Ovšem největším zázrakem pro mou unavenou citlivou pleť je sauna ???? té se nevyrovná žádný kosmetický přípravek.

 

Recept:

10 % Šťáva z aloe vera

30 % Hydrolát z růže

8 % Hydrolát ze zeleného čaje

5 % Pentylen glycol green

20 % Olej (jojobový a arganový)

7 % Skvalan

20 % Plantsil natur

 

IMG_20200319_094902