Tuhý šampón neboli ŠAMPUK

Tuhé šampóny neboli šampuky jsou skvělou alternativou k běžným tekutým šampónům. Rozdílem mezi tekutým a tuhým šampónem je zejména obsah vody (vodu v šampuku nehledejte). Šampuky se skládají z tenzidů (povrchově aktivních látek), olejů, másel, esenciálních olejů, vosků, výtažků z bylin, jílů a dalších pečujících látek. Přírodní šampuky zásadně neobsahují silikony, které vlas zatěžují a ucpávají póry v pokožce.


A jaké jsou hlavní výhody šampuků? Výborně a šetrně čistí – odmyjí i silikony. Díky malým rozměrům jsou vhodným adeptem do každé cestovní taštičky. Obsahují vysoké koncentrace pečujících látek a šetrné tenzidy založené na přírodní bázi. Na rozdíl od tekutého šampónu není nutné přidávat konzervační látky a emulgátory. Disponují dlouhou výdrží – 50g šampuku = 300ml tekutého šampónu (40-50 umytí). Výhodou je i bezobalový prodej – nákup rovnou do své dózičky nebo papírového pytlíku.

A jak takový šampuk používat? Vlhké vlasy potřete šampukem, promasírujte prsty a smyjte. Šampuk je dobré uschovávat na tmavém a větraném místě.

Neplést šampuk a mýdlový tuhý šampón, jedná se o zcela jiné produkty. Mýdlový šampón je vyráběn podobně jako mýdlo (obsahuje hydroxid sodný). Má zásadité pH (nutný kyselý oplach). Vlas si na mýdlový šampón zvyká delší dobu - mýdlový šampon neproniká přes vrstvu silikonu a trvá několik měsíců, než jsou silikony zcela vymyty. Proto je vhodnější pro přechod na přírodní péči použít šampuky nebo přírodní tekuté šampony obsahující tenzidy – vymyjí silikony.

Je zcela na Vašich preferencích, zda si vyberete tekutý, tuhý nebo mýdlový šampón. Vždy je ale nutné dbát na složení – vyhněte se nežádoucím silikonům a parabenům.

86699785_130079938534942_8170570484820213760_o