Propolis 50 g

SAM 3347
119 Kč –25 %

100% přírodní včelí produkt, který obsahuje řadu zdraví prospěšných látek (pryskyřice, pyl, vitamíny, enzymy apod.). 

Hmotnost: 50 g

Výrobce: Včelařství KURTIN

89 Kč
Skladem (5 ks)

Propolis je 100% přírodní látka, která je v tradiční medicíně využívána již po staletí. Propolis má příjemnou aromatickou vůni a disponuje řadou léčivých účinků, které jsou podloženy odbornými vědeckými studiemi.

 

Chemické složení propolisu je vysoce variabilní a je ovlivněno mnoha faktory (geografické umístění včelstva, složení druhů rostlin apod.). Všeobecně se propolis skládá z přibližně 300 chemických látek, které disponují antioxidačními účinky. Jedná se o pryskyřičné látky (50 %), včelí vosk (30 %), balzámy a éterické oleje (10 %), pyl (5 %) a ostatní látky (minerály, organické sloučeniny).

Důležitými organickými sloučeninami jsou fenolytické sloučeniny, estery flavonoidy, terpeny, beta-steroidy, aromatické aldehydy a alkoholy. Propolis také obsahuje řadu vitamínů (B1,B2,B6, C a E), minerálů (hořčík, vápník, draslík, sodík, měď, zinek, mangan a železo) a enzymů (kyselá fosfatáza, glukóza-6-fosfatáza nebo adenosintrifosfatáza).

Zajímavou sloučeninou je tzv. CAPE (fenyletylester kyseliny kofeinové) – která má antioxidační vlastnosti a potenciál v protinádorové léčbě.

 

Propolis má antiseptické, protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, antivirové, protiplísňové, protirakovinné a imunostimulační vlastnosti. Díky jeho vlastnostem je využíván při léčbě různých onemocnění (viz níže). Podporuje imunitní systém, zkracuje dobu léčby a zeslabuje příznaky některých onemocnění. U dětí snižuje výskyt běžných respiračních onemocnění a zánětu středního ucha. Mimo to podporuje růst vlasů – stimuluje krevní oběh v pokožce a vyživuje vlasové folikuly. Má antimutagenní účinek proti některým enviromentálním mutagenům. 

 

rány

záněty a infekce

onemocnění dýchacích cest

akné

popraskaná kůže 

otoky

kuří oka

tlumí bolest (rány i bolest hlavy)

zlepšuje spánek

snižuje stresovou zátěž

snižuje krevní tlak

snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi

 

Více o účincích propolisu si můžete přečíst ZDE.

 

POUŽITÍ

Propolis se nejčastěji používá ve formě tinktury nebo masti. Surový propolis lze i žvýkat (vhodné při respiračních onemocněních) nebo přiložit na ránu (rychlejší hojení tkáně).

 

Tinktura

  • 1 objemový díl propolisu ku 2 objemovým dílům vysokoprocentního alkoholu
  • Propolis se maceruje přibližně 3 týdny (čím vyšší procento alkoholu, tím kratší doba macerace), průběžně protřepávat
  • Tinktura je následně přefiltrována přes gázu a poté přes filtrační papír

 

Mast

  • Tinktura je smíchána s tuhým olejem (máslo, sádlo apod.)
  • Směs se zahřeje na 50 °C a je průběžně promíchávána do doby, než dojde k odpaření veškerého alkoholu

 

Upozornění

Stejně jako v případě pylu a medu, může docházet při použití propolisu ke vzniku alergie (zažívací problémy, kožní reakce). Vždy je nutno provést test citlivosti - potřete propolisem malou plochu kůže na předloktí, pokud dojde do 24 hodin k nežádoucí reakci, propolis nepoužívejte. 

 

Kód Kód: 179
Jméno značky: Včelařství KURTIN
Kategorie: Včelí produkty
Hmotnost: 0.05 kg